Kto może zająć się przeprowadzeniem szkolenia BHP?


Przebieg kursu i ogólnie rzecz biorąc to, czy będzie on wartościowy dla biorących w nim udział osób, w dużej bierze zależy od tego, kto dokładnie zajmie się jego przeprowadzeniem. Od organizatora i osoby prowadzącej zależy naprawdę wiele. Wbrew pozorom nawet pozornie nudne szkolenia BHP potrafią ludzi prawdziwie zafascynować, jeżeli tylko są tworzone z pasją, dobrą pozytywną energią i w sposób zachęcający kursantów do aktywnej, a nie biernej edukacji. Szkolenia tego rodzaju, w zależności od swojego typu, mogą być prowadzone przez różne osoby. Kto dokładnie jest więc w stanie się nimi zająć i zrobić to zgodnie z prawem?

Przeważnie za organizacją i przeprowadzeniem wstępnego szkolenia BHP staje wybrany pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka osoba bardzo często jest już zatrudniona w danej firmie, ale z uwagi na posiadane kwalifikacje może otrzymać od pracodawcy dodatkowe zadanie polegające na przeprowadzeniu kursu BHP dla innych pracowników. Bywa i tak, że szkoleniem zajmuje się sam pracodawca, jeśli tylko obsługa BHP nie stanowi dla niego problemu. Tak właśnie dzieje się w przypadku tych mniejszych lub średniej wielkości firm, które często nie mają odpowiedniego budżetu na to, by zatrudniać dodatkowych zewnętrznych szkoleniowców.

Jeżeli natomiast nie ma się takiej możliwości, by kurs BHP przeprowadzić wewnętrznie w firmie, trzeba zgłosić się do kogoś z zewnątrz, kto sam zdoła się nim zająć i będzie w stanie przekazać pracownikom odpowiednią dawkę informacji. Specjalistyczne firmy szkoleniowe nierzadko są związane właśnie z dziedziną bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich reprezentanci zjawiają się w wybranej placówce firmowej w wyznaczonym wcześniej terminie i przeprowadzają odpowiednie szkolenie BHP, po uprzednim ustaleniu jego przebiegu z właścicielem firmy albo jej menedżerem lub kierownikiem.

Oczywiście kluczowe jest to, by osoba, która zajmie się przeprowadzeniem szkolenia BHP w firmie, miała odpowiednie kompetencje i jakieś doświadczenie zawodowe. Pewne znaczenie może mieć nawet jej… osobowość. Nieliczni mają bowiem naturalny talent do przekazywania wiedzy.

BHP Sosnowiec: https://selabhp.pl/bhp-sosnowiec/